השתלת שיניים – לא מה שחשבת

בשנים האחרונות הפך הטיפול בעזרת שתלים דנטליים לטיפול שגרתי ואפילו נפוץ במרפאות השיניים.

השימוש בשתלים דנטליים (השתלת שיניים) החל כבר לפני מספר עשורים ועם השנים חלה התפתחות רבה בתחום זה. שיפורים טכנולוגיים יחד עם ניסיון רב שנצבר עם השנים, מאפשרים כיום לרופאי השיניים להעניק למטופלים טיפול איכותי בעל אחוזי הצלחה גבוהים.

טיפול בעזרת שתלים נותן מענה במגוון מקרים:

החל מחוסר שן בודדת וכלה בלסתות מחוסרות שיניים לחלוטין .

מרבית השתלות השיניים מתבצעות במרפאת השיניים תחת הרדמה מקומית, כאשר בסיומה חוזר המטופל לביתו לצורך מנוחה והחלמה. כאשר ישנו צורך בטיפול שיניים בהרדמה כללית (מסיבות של מחלות קשות, פחד מטיפולי שיניים או כל סיבה אחרת), ניתן לשלב גם את טיפולי ההשתלה בטיפול זה ואף לבצע מספר רב של טיפולים תחת אותה הרדמה, שיפחיתו את מספר הביקורים במרפאת השיניים בהמשך, ואף יקצרו במקרים מסוימים את זמן הטיפול הכללי.

חשוב לזכור שביצוע שתלים היא פעולה כירורגית ובכל מקרה של בעיות מורכבות הדורשות תשובות, ספקות או שאלות שלא התקבל להן מענה מספק, מומלץ מאד להגיע לבדיקה וטיפול אצל רופא מומחה או לכל הפחות להתייעץ עם רופא מומחה טרם ביצוע הטיפול.

במרפאת שיניים של ד״ר זאלוב תוכלו למצוא את הטיפולים הבאים הקשורים בהשתלות שיניים:

השתלת שיניים

בשיטת הטיפול הקלאסית (שמכונה גם השיטה הרב שלבית), השלב הראשון בתהליך הוא פגישת ייעוץ במרפאת השיניים, שם המטופל ימלא שאלון שבו הוא יעיד על מצבו הבריאותי ויעבור בדיקה כללית של השיניים והפה. בסיום מפגש זה תינתן למטופל תכנית טיפול והסבר מהרופא. השלב הבא יכלול צילום CT שבעזרתו יקבל הרופא תמונה תלת ממדית של הלסת ויוכל לתכנן את ההשתלה (מיקום השתל/ גודלו/ זווית ההשתלה וכדומה). בנוסף לכך, יוכל הרופא לזהות בעיות הדורשות התייחסות מיוחדת או שינוי בתכנית הטיפול.
עם סיום שלב ההכנה, מגיע שלב ההשתלה: הפציינט יוזמן לטיפול במרפאה, כאשר מומלץ ומקובל לבצע טיפול כירורגי בשעות הבוקר או בשעה מוקדמת במידת האפשר. ביום הטיפול אין צורך בצום ומומלץ לאכול ארוחה קלה לפניו (במקרה של הרדמה כללית נדרש צום של 6 שעות). יש צורך ליטול את כל התרופות הקבועות, אלא אם ניתנה הנחיה אחרת.
הטיפול עצמו מתבצע בהרדמה מקומית ובמהלכו לא מרגיש המטופל כאב, אך עשוי לחוש לחץ ומתח מקומי (בדומה לתחושות בזמן עקירת שן). בסיום הטיפול ייצא המטופל כאשר השתל מותקן בפיו, אך עדיין ללא "שן". השתל, שהוא למעשה בורג טיטניום, צריך לעבור תהליך של קליטה בעצם בפרק זמן בין שלושה חודשים לשנה. עם תום תקופת ההמתנה, תבוצע חשיפה של השתל הקבור בלסת (פעולה כירורגית פשוטה) ולאחריה ניתן יהיה לקחת מידות ולהתאים מבנה וכתר שייאחזו בשתל. בהמשך יוזמן המתרפא לביקורת ומעקב שגרתיים. אורך ההליך נע בין שלושה חודשים לחצי שנה.

השתלות שיניים ביום אחד

ההבדל העיקרי בין שיטה זו לבין השיטה הקלאסית, בא לידי ביטוי בכך שהיא מותנית בצפיפות ובחוזק העצם של המטופל ומתאימה אך ורק למטופלים בריאים בעלי עצם חזקה. במסגרת טיפול זה משאירים את קצהו של השתל חשוף בחלל הפה ואליו מחברים כיפת חיבור שנשארת בולטת מעל החניכיים. באופן זה, נחסך מהמטופל הליך חשיפת השתל שקבור בלסת. לאחר סיום תקופת ההחלמה מתקינים את הכתרים על גבי השתלים.
כאמור, בשל מהירות הטיפול חשוב מאוד לוודא כי המטופל עונה על כל הקריטריונים לביצוע השתלות מסוג זה.

העמסה מיידית

שיטה זו, נחשבת לחדשה יחסית בתחום ההשתלות הדנטליות ועיקרה הוא קיצור מהותי של זמן ההמתנה בין השלבים לכדי טיפול אחד (למרות שישנם מקרים בהם יהיה צורך בטיפולים נוספים אך הם ייערכו בהפרש של מספר שבועות בין האחד לשני במקום חודשים).
במסגרת ההעמסה המיידית, מחדירים לתוך הלסת שתלים דנטליים ביחד עם השיניים הקבועות מיד לאחר ביצוע העקירה בפעולה כירורגית אחת.
חשוב לציין כי טיפול זה איננו מתאים לכולם וכי על המטופל לעמוד בקריטריונים כגון, מצב בריאותי תקין, צפיפות ואיכות עצם גבוהה, מנשך תקין ועוד.

all in 6 / all on 4

שיטות מתקדמות וייחודיות אלה נחשבות לחדשות יחסית בתחום השתלת השיניים. הן פותחו לפני כ-15 שנה על ידי ד"ר פאולו מאלו מפורטוגל, ונועדו לתת מענה לאנשים בעלי מחסור של רצף שיניים שרקמת הלסת והעצם שלהם איננה חזקה מספיק לביצוע הליך רגיל של השתלות.
במסגרת טיפולים אלה, מתבצעת העמסה של לסת שלמה שעשויה כתרים על גבי ארבעה או שישה שתלים בלבד, זאת תוך התערבות כירורגית מינימלית ביותר. בשלב הראשון מתבצע תכנון מיקום השתלים בפה באמצעות תוכנת מחשב ייעודית שמחשבת על סמך מצבו הבריאותי הכללי של המטופל את המיקומים האידיאליים עבורו. לאחר מכן מתבצעת ההשתלה עצמה והרכבת התותבות. במרבית המקרים הטיפול מסתיים כבר באותו היום והמטופל חוזר לשגרת חייו הרגילה.

השתלת ובניית עצם

השתלת עצם הינה הליך כירורגי שנועד לתת מענה למקרים בהם אין מספיק עצם להתקנת שתלים. חוסר העצם עלול לנבוע ממספר סיבות כגון, דלקת סביב השן שגרמה לספיגת העצם, מחלות חניכיים, חוסר מולד של שיניים, אובדן שיניים ועוד.
במסגרת ההליך משתילים בלסתו של המטופל עצם ממקור עצמי או מעצם שמפיקים אותה ממקור חיצוני, סינתטי המיוצר במעבדה.
השתלת העצם מתבצעת לרוב תחת הרדמה מקומית בתנאים של חדר ניתוח. ההליך כולל חשיפה של האזור המיועד להשתלה, הנחת העצם וקיבועה וסגירה של האזור באמצעות תפרים. כעבור זמן המתנה של מספר חודשים, במהלכם העצם המושתלת עוברת הליך של קליטה בלסת, מתבצעת התקנת השתלים.

השתלת עצם והרמת סינוס

כאשר אנו נדרשים לעבור השתלת שיניים, עלינו לעבור קודם כל בדיקה שהפה שלנו בנוי להכיל את השתלים ולא חלילה יפגע כתוצאה מכך. פעמים רבות קורה שעצם הלסת לא מספיק מלאה, כך שהחדרת השתלים יכולה לגעת בטעות בסינוסים הקיימים מעל השיניים. הסינוסים אלו חלקים מאוד רגישים ועדינים ומגע של השתל בהם עלול להוביל לכאבי תופת ולפגוע משמעותית בבריאות הפה. בניגוד למקרים שבהם ישנו הצורך לעבור השתלת עצם בלסת רק על מנת להפוך אותה למלאה יותר, כאן ישנו הצורך בהשתלת עצם על מנת לבצע הרמה של הסינוס כך שלאחר מכן לא יהיה כל חשש שהעמסת השתל על הלסת תפגע או תחדור עד לסינוס עצמו.

ישנן שתי שיטות עיקריות לטיפול בבעיה, כאשר במסגרת שתיהן מושתל חומר דמוי עצם המתאחה בעצם הלסת הנסוגה ומרחיב אותה:

הרמת סינוס סגורה – טיפול זה נעשה במקרה בו יש צורך בהרחבה קטנה של עצם הלסת ולא מעבר לכך. בתוך התהליך, מלבד השתלת העצם, ייקדח הרופא חור בחך המטופל כך שניתן יהיה להעמיס עליו לאחר מכן גם את השתל עצמו. בטיפול זה ניתן לעבור בבת אחת גם הרמת סינוס וגם השתלה של שתל דנטאלי.

הרמת סינוס פתוחה – במקרה שבו נצטרך לבצע הרמה מאסיבית יותר של הסינוס, נצטרך לבצע הרמת סינוס פתוחה, במסגרתה לא ייקדח חור בחך המטופל, אלא יתבצע שימוש בחור עצמו הקיים בתעלה העוברת בעצם הלסת ונפתחת לעבר הסינוס העליון.

 
טלפון: 04-8444199   |   דוא"ל: victorzaalov@gmail.com  |  כתובת:  רח אינשטיין 16, קרית אתא
FacebookGoogle+